Naudingos nuorodos
Daugėja falsifikuotų diagnostinių priemonių, vaistų ir vakcinų

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) kartu su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėja, kad paskutiniuoju metu ypač padaugėjo ne tik apgaulingų siūlymų įsigyti vaistų bei maisto papildų COVID-19 ligai gydyti bei jos profilaktikai, bet ir pačių vaistų, vakcinų, diagnostikos priemonių bei reagentų, susijusių su COVID-19, falsifikavimo atvejų. Tiek visuomenė, tiek įstaigos raginamos būti itin atidžios.


1. Falsifikuotos in vitro diagnostikos priemonės ir laboratoriniai reagentai

PSO yra gavusi daug pranešimų apie falsifikuotas in vitro diagnostikos priemones (IVD) ir laboratorinius reagentus SARS-CoV-2 infekcijai nustatyti. PSO yra patvirtinusi klinikinių diagnostinių priemonių sąrašą, kurį galima rasti PSO internetinėje svetainėje.

Iki šiol tik aštuonios šalys (Australija, Brazilija, Kanada, Kinija, Rusijos Federacija, Singapūras, Korėjos Respublika bei Jungtinės Amerikos Valstijos), yra patvirtinusios diagnostinių priemonių COVID-19 nustatymui, sąrašą. Europos Sąjungoje SARS-CoV-2 diagnostikos normų atitiktį gamintojas deklaruoja pats.

Galutiniai vartotojai, norėdami įsitikinti, kad turi tikrą produktą, raginami patikrinti gaminių etiketėse pateiktą informaciją, kurią reguliavimo institucijos paskelbė įtraukdamos į sąrašą. Tikrinti būtina: produkto pavadinimą, produkto kodą, galiojimo laiką, naudojimo instrukcijas bei išsamią informaciją apie gamintoją.

2. Falsifikuoti vaistai ir vakcinos

PSO atkreipia dėmesį, kad kol kas pasaulyje nėra nei vakcinos, nei vaistų, kurie galėtų būti vartojami COVID-19 ligos profilaktikai ar gydymui. Tačiau SOLIDARITY tyrime, kuriam vadovauja PSO, tiriami vaistiniai preparatai COVID-19 ligai gydyti.

Būtina atminti, kad neteisėtai vaistus ir  /arba vakcinas siūlančios interneto svetainės, ypač tos, kurios slepia savo fizinį adresą ar fiksuoto ryšio telefono numerį, dažnai yra neregistruotų, nekokybiškų bei falsifikuotų medicinos produktų šaltinis. PSO buvo informuota apie įvairias neregistruotas svetaines, teigiančias, kad parduodamais produktais galima gydyti ar užkirsti kelią COVID-19 ligai.

Visi tokie produktai tikriausiai yra falsifikuoti vaistai. Be to, kai kuriose svetainėse siūloma lengvai įsigyti registruotų vaistų, kurių be recepto įsigyti negalima. Todėl žmonės raginami būti ypač atidūs, nepirkti neaiškios kilmės produktų ir neužsiimti savigyda, o pasitikėti gydytojais.

PSO prašo nacionalinių sveikatos priežiūros institucijų, sveikatos priežiūros specialistų, visuomenės narių ir vaistų tiekimo grandinės suinteresuotų subjektų būti budriais visame pasaulyje. Tik taip įmanoma užkirsti kelią platinti falsifikuotus vaistus ir kitas medicinines priemones. Ypač atsargios turėtų būti gydymo įstaigos, didmeninio platinimo įmonės, vaistinės ir kiti medicinos produktų tiekėjai. Visi gaminiai turi būti įsigyti iš autentiškų ir patikimų šaltinių. Reikėtų atidžiai patikrinti jų autentiškumą ir produkto būklę. Jei kyla abejonių, vartotojams patariama kreiptis patarimo į sveikatos priežiūros specialistus.

Nacionalinių sveikatos institucijų prašoma nedelsiant pranešti PSO, jei falsifikuotų produktų būtų aptikta jų šalyje. Jei turite informacijos apie įtariamų falsifikuotų vaistų gamybą, platinimą ar tiekimą, praneškite policijai ir VVKT.

Norėdami rasti daugiau informacijos, apsilankykite čia.