Naudingos nuorodos
Rekomendacijos dėl neregistruoto antivirusinio vaisto remdesiviro naudojimo vilties programose gydant COVID-19

Neeiliniame virtualiame posėdyje, kuris įvyko 2020 m. balandžio 2 d., Europos vaistų agentūros (EVA) žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) pateikė rekomendacijas, kaip naudoti antivirusinį vaistą remdesivirą, gydant COVID-19 ligą, kai vaistas skiriamas per vilties programą.

Vilties programa yra skirta pacientams, sergantiems gyvybei pavojinga, ilgai trunkančia ar sunkią negalią sukeliančia liga, kai pacientas neturi galimybių pasirinkti gydymo, išskyrus galimybę gydytis vaistu, kuris vis dar yra tyrimų stadijoje ir dar nėra registruotas.

Estija, Graikija, Nyderlandai ir Rumunija paprašė CHMP nuomonės, kokiomis sąlygomis pacientams, sergantiems COVID-19, būtų galima taikyti gydymą neregistruotu vaistu remdesiviru. Sunkiais atvejais COVID-19 liga gali sukelti plaučių uždegimą, sunkų ūminį kvėpavimo sindromą, daugelio organų nepakankamumą, mirtį.

„Klinikiniai tyrimai tebėra auksinis standartas, renkant įrodymus apie vaistų saugumą ir veiksmingumą, tačiau CHMP pripažįsta, kad reikia vieningo požiūrio į vilties programas Europos Sąjungoje, kad pacientai, kuriems netinka kiti vaistai ir kurie nėra įtraukti į klinikinius tyrimus, galėtų naudoti vaistą remdesivirą, - sakė CHMP pirmininkas dr. Haraldas Enzmannas.  – CHMP ragina kompaniją sąžiningai ir skaidriai teikti vaist remdesivirą visoms valstybėms narėms, norinčioms dalyvauti tarptautiniuose klinikiniuose tyrimuose ar gydyti pacientus pagal vilties programas“.

Laboratorinių tyrimų metu įrodyta, kad vaistas remdesiviras veikia prieš SARS-CoV-2 ir kitus koronaviruso tipus (t. y. SARS-CoV ir MERS-CoV), tačiau šiuo metu yra labai nedaug duomenų apie remdesiviro vartojimą, kai pacientai serga COVID-19 liga.

CHMP rekomendacijomis dėl vaisto remdesiviro siekiama užtikrinti bendrą požiūrį į jo naudojimo kriterijus ir sąlygas prieš suteikiant ES valstybėms narėms leidimą jį naudoti vilties programoje. Šios rekomendacijos yra skirtos valstybėms narėms, kurios svarsto galimybę sukurti tokią programą, bet pastarosios įgyvendinimas nėra privalomas. Be aprašymo, kurie pacientai gali būti gydomi šiuo vaistu, rekomendacijose paaiškinama, kaip šį preparatą vartoti, taip pat pateikiama preliminari informacija apie jo saugumą.

Įvertinimo ataskaitą ir vaisto remdesiviro naudojimo sąlygas galima rasti EVA tinklalapyje.

Daugiau apie vaistą:

Remdesiviras yra antivirusinis vaistas, tiriamas dėl COVID-19 ligos gydymo. Remdesiviras yra viruso RNR polimerazės inhibitorius (vaistas, trukdantis gaminti virusinę genetinę medžiagą ir neleidžiantis virusui daugintis). Jis parodė didelį in vitro aktyvumą prieš įvairius RNR virusus, tarp jų ir SARS-CoV-2. Jis buvo sukurtas gydyti Ebolos viruso ligą.

Vaistą remdesivirą kuria „Gilead Sciences, Inc.“. Preparatas skirtas naudoti į veną.
Paskutinis atnaujinimas: 2020-07-08 08:58:17