Naudingos nuorodos
Svarbi informacija apie vaistus, vartojamus gydant COVID-19 ligą

Naujausi tyrimai, atlikti su pacientais, sergančiais COVID-19 liga, rodo, kad buvo užregistruota sunkių, kai kuriais atvejais mirtį sukėlusių širdies ritmo sutrikimo atvejų, susijusių su chlorokvino ar hidroksichlorokvino vartojimu, ypač kai šie vaistai buvo vartojami didelėmis dozėmis arba kartu su antibiotiku azitromicinu.


Europos vaistų agentūra (EVA) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipia dėmesį, kad vaistai chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas šiuo metu yra skirti tik maliarijai ir tam tikroms autoimuninėms ligoms gydyti. Yra žinoma, kad be šalutinio poveikio širdžiai šie vaistai gali sukelti kepenų ir inkstų sutrikimų, nervų ląstelių pažeidimų, galinčių sąlygoti traukulius,  taip pat cukraus kiekio kraujyje sumažėjimą (hipoglikemiją).

Abu minėti vaistai taip pat yra naudojami tebesitęsiančios pandemijos metu gydant COVID-19 liga sergančius pacientus bei klinikinių tyrimų metu. Tačiau klinikinių tyrimų duomenys vis dar yra labai riboti, jų nepakanka, o šių vaistų teigiamas poveikis COVID-19 ligai gydyti dar nėra įrodytas. Norint padaryti bet kokias išvadas, reikia turėti didelės apimties, gerai parengtų tyrimų rezultatus.

Klinikiniuose tyrimuose, kuriuose šiuo metu tiriamas chlorokvino ar hidroksichlorokvino veiksmingumas gydant COVID-19 ligą, naudojamos didesnės vaisto dozės nei rekomenduojamos dozės patvirtintoms indikacijoms. Sunkus šalutinis poveikis gali pasireikšti vartojant net ir rekomenduojamas dozes, tačiau didesnės dozės gali padidinti šio šalutinio poveikio riziką, tarp jų pakitusį širdies veiklos elektrinį aktyvumą, turintį įtakos širdies ritmui (QT intervalo pailgėjimui).

Sveikatos priežiūros specialistams rekomenduojama atidžiai stebėti pacientus, sergančius COVID-19 liga, kuriems skiriamas chlorokvinas ar hidroksichlorokvinas, ir atsižvelgti į jau anksčiau nustatytas širdies ligas, dėl kurių pacientai gali būti labiau linkę į širdies ritmo sutrikimus. Jie turėtų atidžiai išnagrinėti šalutinio poveikio galimybę, ypač įvertindami didesnių vaisto dozių vartojimą, ir ypač atsargiai derindami gydymą su kitais preparatais, tokiais kaip azitromicinas, galinčiais sukelti panašų šalutinį poveikį širdžiai.

Šiuo metu įvairiose šalyse atliekamų didelės apimties, atsitiktinių imčių klinikinių tyrimų metu vertinama chlorokvino ir hidroksichlorokvino nauda ir rizika pacientams, sergantiems COVID-19 liga. COVID-19 ligos atveju šie vaistai turėtų būti naudojami tik klinikinių tyrimų metu arba laikantis nacionaliniu lygiu suderintų gydymo protokolų. Šių vaistų negalima įsigyti be recepto ar juo labiau  vartoti be gydytojo priežiūros.

Daugiau informacijos rasite čia