Naudingos nuorodos
Dėl nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo COVID-19 pandemijos atveju

Europos vaistų agentūra (toliau – EVA) yra gavusi informacijos apie pranešimus, ypač socialinėje žiniasklaidoje, kuriuose klausiama, ar nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas, gali pabloginti COVID-19 ligos eigą.

Šiuo metu nėra mokslinių įrodymų, patvirtinančių ryšį tarp ibuprofeno ir COVID 19 ligos eigos pablogėjimo. EVA atidžiai stebi situaciją ir įvertins visą naujai gaunamą informaciją pandemijos metu.

2019 m. gegužės mėnesį EVA farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (PRAC), atsižvelgdamas į Prancūzijos nacionalinės vaistų ir sveikatos produktų saugumo agentūros (ANSM) apklausą, kurioje teigiama, kad vėjaraupių (varicella) ir kai kurių bakterijų sukeltų infekcinių ligų eigą gali apsunkinti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (ibuprofenas ir ketoprofenas), pradėjo šių vaistų saugumo duomenų peržiūrą. Daugumos NVNU informaciniuose dokumentuose jau yra įspėjimų, kad jų sukeliamas priešuždegiminis poveikis gali maskuoti blogėjančios infekcijos simptomus. PRAC, peržiūrėjęs visus turimus duomenis, nuspręs, ar reikia imtis kokių nors papildomų priemonių.

Prieš pradedant pacientams, sergantiems COVID-19, skirti gydymą karščiavimui ar skausmui malšinti, pacientai ir sveikatos priežiūros specialistai turėtų apsvarstyti visas kitas galimas gydymo galimybes, taip pat ir paracetamolį bei NVNU. Kiekvienas vaistas yra naudingas ir gali sukelti riziką, o tai ir atsispindi vaistinio preparato informaciniuose dokumentuose. Į šią informaciją būtina atsižvelgti kartu vadovaujantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis. Daugumoje šių gairių rekomenduojama vartoti paracetamolį, kaip pirmojo pasirinkimo vaistą karščiavimui mažinti ar skausmui malšinti.

Remiantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis, pacientai ir sveikatos priežiūros specialistai, vadovaudamiesi patvirtinta informacija apie vaistą, gali ir toliau vartoti NVNU (pvz., ibuprofeną). Dabartinėse rekomendacijose nurodoma, kad šie vaistai turi būti vartojami mažiausiomis veiksmingomis dozėmis kuo trumpesnį laiką.

 Iškilus klausimų dėl vaisto vartojimo, pacientai turėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Atsižvelgus į tai, kas išdėstyta, ibuprofeną vartojantiems pacientams šiuo metu nėra priežasties nutraukti gydymą. Tai ypač svarbu pacientams, vartojantiems ibuprofeną ar kitus NVNU lėtinėms ligoms gydyti.

 EVA atkreipia dėmesį, kad būtina laiku atlikti epidemiologinius tyrimus, norint gauti pakankamų įrodymų apie bet kokį NVNU poveikį ligos COVID-19 prognozei. EVA kreipiasi į pareiškėjus, klinikinių tyrimų užsakovus ir yra pasirengusi aktyviai remti tokius tyrimus, kurie galėtų būti naudingi ruošiant būsimas gydymo rekomendacijas.

 Kai tik PRAC šių vaistinių preparatų duomenų peržiūra bus baigta, EVA pateiks papildomos informacijos.

 Daugiau informacijos žiūrėti čia.
Paskutinis atnaujinimas: 2020-07-08 09:02:11