Naudingos nuorodos
VVKT atkreipia dėmesį dėl kalio jodido tablečių vartojimo branduolinės nelaimės atveju

Rusijai praėjusią savaitę užpuolus Ukrainą, suaktyvėjus kariniams veiksmams netoli Černobilio zonos bei V. Putinui grasinant panaudoti branduolinį ginklą, Tarnybą vis pasiekia gyventojų užklausos dėl kalio jodido tablečių.


Dėmesio! Kalio jodido negalima vartoti profilaktiškai. Jodo tabletes galima vartoti tik po aiškaus vyriausybės kreipimosi, pavyzdžiui, per radiją arba televiziją. Negalima gerti tablečių savo nuožiūra.

Rekomenduojamos dozės:

Suaugusieji ir vyresni kaip 12 metų vaikai: 2 tabletės.

3-12 metų vaikai: 1 tabletė.

1 mėn.- 3 metų vaikai: 1/2 tabletės.

Naujagimiai (iki 1 mėn.): 1/4 tabletės.

Nėščiosios (bet kurio amžiaus): 2 tabletės. Ši dozė gerai apsaugo ir vaisių.

Žindyvės (bet kurio amžiaus): 2 tabletės.

Naujagimiams ir vyresniems kaip 60 metų žmonėms negalima gerti daugiau kaip vienkartinę dozę.

Įvykus branduolinei avarijai, Sveikatos apsaugos ministerija, įvertinusi avarinę situaciją (radioaktyviojo jodo išmetimo trukmę, žmonių evakavimo galimybes, kt.), suaugusiems žmonėms gali rekomenduoti suvartoti dar vieną paros dozę.

Tabletę galima sukramtyti arba nuryti nesukramtytą. Kad kūdikiams būtų lengviau vartoti tinkamą dozę, tabletę galima sutrinti į miltelius arba ištirpinti vandenyje, sirupe arba panašiame skystyje. Kol tabletės visiškai ištirps gali užtrukti apytikriai iki 6 minučių. Prieš duodami vaisto savo vaikui, įsitikinkite, kad tabletės visiškai ištirpo.

Taip pat norėtume atkreipti dėmesį, kad:

-          Optimalus laikas apsaugoti skydliaukę kalio jodidu yra likus 6 valandoms iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne anksčiau nei prieš 24 valandas. Taip pat kalio jodido vartojimas dar yra veiksmingas praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau, nei praėjus 8 valandoms.

-          Avarijos atveju gyventojai turėtų suvartoti jų amžiaus grupei nustatytą vienkartinę kalio jodido dozę, kuris apsaugo žmogaus skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo 24 valandas.

Į Lietuvą tiekiamo kalio jodido pakuotės lapelį rasite paspaudę čia.