Naudingos nuorodos
Naujienos
Dėl vaistinių preparatų tiekimo atnaujinimo
2022-12-09

Informuojame, kad atnaujintas vaistinių preparatų Olmesartan medoxomil/Hydrochlorothiazide Actavis (Olmesartanas medoksomilis/Hidrochlorotiazidas) 20 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės N28,  Duac (Klindamicinas/Benzoilo peroksidas) 10 mg/50 mg/g gelis 15 g N1, Malarone (Atovakvonas/Proguanilo hidrochloridas) 250 mg/100 mg plėvele dengtos tabletės N12 ir Roaccutane (Izotretinoinas) 10 mg minkštosios kapsulės N30 tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Kaip atpažinti apsinuodijimą anglies monoksidu (smalkėmis)?
2022-12-09

Ne paslaptis, jog šaltuoju metų sezonu padaugėja apsinuodijimų anglies monoksidu (smalkėmis). Remiantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus duomenimis, kasmet dėl apsinuodijimo anglies monoksidu Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose  ambulatoriškai gydoma virš 120 asmenų, o ligoninėse hospitalizuojama apie 40 pacientų, pasitaiko ir mirties atvejų. Ar žinote, kaip atpažinti tokį apsinuodijimą ir ką tokiu atveju daryti?
 
Smalkės, anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą.

Apsinuodijimo šaltiniai

Kaip teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai, anglies monoksido šaltiniai ne visada gali būti akivaizdūs. Apsinuodyti galima įkvėpus dūmų, taip pat šių dujų gali susidaryti veikiant transporto priemonėms, šildymo, maisto gaminimo ar kitiems prietaisams, kuriuose deginamas bet koks anglies turintis kuras. Didelius išmetamųjų dujų kiekius, kas gali būti ypač pavojinga uždarose patalpose, išskiria dujomis varoma įranga, dujomis ar dyzelinu varomi krautuvai, dujiniai elektros generatoriai ir pan. Jei patalpų ventiliacijos sistema netvarkinga ar pasikeitė kitos sąlygos, netinkamai naudojamas dujinis ar kieto kuro katilas, boileris, žibalo šildytuvai, kepsninės su anglimis ar netgi viryklė  taip pat gali išskirti sveikatai pavojingus anglies monoksido kiekius.

Kam pavojingiausia?

Patekęs į žmogaus organizmą, anglies monoksidas jungiasi su kraujo hemoglobinu 300 kartų geriau nei deguonis, tad šių dujų poveikis yra itin greitas ir pavojingas. Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra žmogaus smegenys.

Apsinuodijimo sunkumas priklauso nuo kvėpavimo anglies monoksidu trukmės, taip pat nuo šių dujų koncentracijos įkvėptame ore ir (arba) kitų toksiškų dujų. Papildomi rizikos veiksniai yra – esamos smegenų ar širdies ir kraujagyslių, plaučių ligos, mažakraujystė, amžius. Hipoksijai yra jautresni senyvi asmenys, maži vaikai (ypač naujagimiai, kuriems anglies monoksido poveikis sukelia psichomotorinius sutrikimus, protinį atsilikimą ir kitus neurologinius sutrikimus), besilaukiančios moterys. Sunkus ūmus motinos apsinuodijimas anglies monoksidu kelia rimtą trumpalaikį ir ilgalaikį pavojų vaisiui, kartais net lengvas motinos apsinuodijimas gali sukelti rimtas komplikacijas vaisiui ar netgi vaisiaus žūtį.

Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai

Ankstyvieji apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai gali būti nestiprūs ir nespecifiniai: galvos skausmas, svaigimas, dirglumas, pykinimas, vėmimas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija, dažnesnis širdies plakimas ir dusulys fizinio krūvio metu. Apsinuodijimą anglies monoksidu galima lengvai supainioti su kitomis ligomis, įskaitant į gripą panašius virusinius susirgimus, depresiją, lėtinio nuovargio sindromą ir migreną ar kitus galvos skausmus.

Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo gali pasireikšti tokie simptomai:

Lengvai apsinuodijus anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >50 ppm), gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, irzlumas, pykinimas, dusulys fizinio krūvio metu, apsvaigimas.

Jei apsinuodijimas yra vidutinio sunkumo (kai CO koncentracija aplinkos ore >200 ppm), vargina stiprus galvos skausmas, silpnumas (įskaitant raumenų kontrolės praradimą), alpulys, mieguistumas, haliucinacijos, pažinimo ir emociniai sutrikimai, nekoordinuoti judesiai, traukuliai, vėmimas, padažnėjęs širdies plakimas, sumažėjęs kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs kvėpavimo dažnis, neryškus matymas, spengimas ausyse. Simptomai gali atsirasti ne tik iš karto po apsinuodijimo, bet ir po kelių dienų ar savaičių paūmėti ir pasireikšti neurologiniais ar psichikos sutrikimais.

Sunkus apsinuodijimas anglies  monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >400 ppm ) sukelia sąmonės netekimą (gali likti nuolatinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, atminties, psichikos sutrikimai), sumišimą, dezorientaciją, žemą kraujo spaudimą, širdies ritmo sutrikimus, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimą, plaučių edemą, krūtinės skausmą, miokardo infarktą, ūminį inkstų nepakankamumą, mirtį.

Atkreiptinas dėmesys, kad esant santykinai mažų anglies monoksido koncentracijų ore ilgalaikiam (lėtiniam) poveikiui, irgi gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, depresija ir sumišimas. Pakartotinis ilgalaikis (lėtinis) poveikis kelia didesnę riziką vaisiui ir asmenims, sergantiems vainikinių arterijų liga, kuriems gali pasunkėti arba atsirasti kraujotakos sutrikimų. Lėtiniai apsinuodijimai dažniau pasitaiko gaisrininkų, liejyklų, motorinių transporto priemonių patikrą atliekančių darbuotojų tarpe.

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Įtariant apsinuodijimą anglies monoksidu, būtina skubiai tiekti deguonį, atidaryti langus, duris, išnešti nukentėjusįjį į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, prasegti drabužius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Visais atvejais geriausia nedelsiant skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba į VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8-5 236 20 52). Skyriuje dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.

Apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu galima, jei:

  • Namuose bus įrengta į anglies monoksidą reaguojanti signalizacija (CO detektorius).
  • Garaže, net jei jo durys bus atidarytos, automobilis stovės tik užgesintu varikliu.
  • Kamino sklendės nebus uždarytos, prieš tai neįsitikinus, kad kuras visiškai sudegė ir liepsna  užgesusi.
  • Tinkamai bus prižiūrėti dujų prietaisai, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) bus kviečiami tik tos srities specialistai.
  • Bent kartą per metus bus tikrinama ir valoma krosnis, šildymo katilai, dujiniai boileriai ir pan.
Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-08

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-07

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Vystomojo bendradarbiavimo susitikime pasidalinta gerąją patirtimi apie Dvynių projektus
2022-12-06

Tarnybos vadovas Gytis Andrulionis dalyvavo Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) organizuotame vystomojo bendradarbiavimo „Praktikų klubas“ susitikime.

Susitikimo metu buvo pristatyta informacija apie naujas CPVA vystomojo bendradarbiavimo programas bei pasikeista gerąja praktika su kitomis Dvynių projektuose dalyvaujančiomis institucijomis, aptartas Tarnybos dalyvavimas Dvynių projekte Ruandoje. Taip pat buvo aptartas pagalbos Ukrainai ir Moldovai paketas: koks galėtų būti Lietuvos indėlis ir tolimesnės perspektyvos, diskutuota apie tarptautinio vystomojo bendradarbiavimo tendencijas ir strateginės agentūros partnerystes.

Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Lenkijos Sveikatos technologijų vertinimo ir tarifų sistemos agentūra
2022-12-06

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą su Lenkijos Sveikatos technologijų vertinimo ir tarifų sistemos agentūra.

Šalys dalinsis gerąja vaistinių preparatų sveikatos technologijų vertinimo praktika, keisis moksline bei metodine informacija, organizuos bendrus ekspertų mokymus, rengs trumpalaikes bendradarbiavimo programas. 

Kaip tvirtina VVKT vadovas Gytis Andrulionis, kolegų iš kaimyninės šalies įdirbis, sukauptos žinios bei geranoriška metodinė pagalba padės tobulinti sveikatos technologijų vertinimo procesą Lietuvoje. „Nepaprastai džiugu, kad gilias istorines tradicijas turintis bei nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo besitęsiantis glaudus dvišalis tarpinstitucinis Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas įvairiose srityse dabar bus vystomas dar ir sveikatos technologijų vertinimo srityje. Šią vasarą užsimezgęs kolegiškas ryšys su Lenkijos Sveikatos technologijų vertinimo ir tarifų sistemos agentūra, kuri turi didelę vaistinių preparatų vertinimo patirtį, baigėsi bendradarbiavimo sutarties pasirašymu. Toks dvišalis sprendimas, be jokios abejonės, prisidės prie Lietuvos sveikatos technologijų vertinimo srities gebėjimų stiprinimo“, - teigė G. Andrulionis.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-06

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-02

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Tarnyba 2023 metais papildomai priims 5 RMS procedūras
2022-12-01

Pastaruosius kelerius metus vaistinių preparatų registracijos procedūrose Tarnyba aktyviai dalyvauja kaip referencinė valstybė (RMS), atsakinga už vaistinio preparato vertinimo protokolo parengimą, kurį pripažįsta/nepripažįsta kitos procedūroje dalyvaujančios šalys.

2023 metais jau yra suplanuota priimti 18 RMS procedūrų, tačiau III-IV tų metų ketvirtį Tarnyba yra pasirengusi papildomai priimti dar 5 procedūras. Kadangi 2023 metais papildomai bus priimtas labai nedidelis procedūrų skaičius, pirmenybė bus teikiama prašymams registruoti vaistinius preparatus, skirtus vaikams, taip pat antibiotikams, nes Lietuvos rinkoje trūksta minėtų grupių vaistinių preparatų.

Atkreipiame dėmesį, kad Tarnybos dalyvavimas vaistų registracijos procedūrose referencinės valstybės statusu yra labai svarbus visai šaliai, nes pirmiausia taip užtikrinamos sąlygos naujiems vaistams patekti į Lietuvos rinką. Kartu skatinama konkurencija tarp registruotojų, vadinasi, sudaromos prielaidos vaistų kainoms mažėti bei didinamas vaistų prieinamumas pacientams. Tuo tarpu Lietuvos gamintojai turi palankesnes sąlygas pateikti savo vystomus ir gaminamus vaistus kitų EEE valstybių rinkoms.

Dėl vaistinių preparatų registracijos pažymėjimų galiojimo panaikinimo
2022-12-01

Informuojame, kad Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos viršininko 2022 m. gruodžio 1  d. įsakymu panaikinamas vaistinių preparatų registracijos pažymėjimų galiojimas. Vaistinių preparatų sąrašą rasite čia.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-11-30

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Klinikinių tyrimų užsakovų ir jų atstovų dėmesiui
2022-11-30

Primename, jog klinikinių tyrimų, kuriuos ketinama vykdyti pagal Direktyvos 2001/20/EB nuostatas, paraiškos Tarnyboje bus priimamos iki 2023 m. sausio 30 d. (imtinai), kaip tai numatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 536/2014 dėl žmonėms skirtų vaistų klinikinių tyrimų, kuriuo panaikinama Direktyva 2001/20/EB (toliau - Reglamentas). Nuo 2023 m. sausio 31 d. naujas klinikinių tyrimų paraiškas bus privaloma teikti tik pagal naująjį Reglamentą. Klinikinių tyrimų paraiškas užsakovai ar jų įgalioti atstovai privalės pateikti elektroniniu formatu per ES klinikinių tyrimų informacinę sistemą.

Dėl vaistinio preparato tiekimo atnaujinimo
2022-11-28

Informuojame, kad atnaujintas vaistinio preparato UNASYN (Sultamicilinas) 375 mg plėvele dengtos tabletės N12 tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-11-28

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-11-27

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo atnaujinimo
2022-11-27

Informuojame, kad atnaujintas vaistinių preparatų Paclitaxel-Teva (Paklitakselis) 6 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui 50 ml N1 ir  Gliclazide Actavis (Gliklazidas) 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės N120 tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Registruotojų, teikiančių ataskaitas VMI apie paramą, dėmesiui
2022-11-24

Informuojame, kad nuo 2023 m. sausio 1 d. keičiasi Paramos teikimo metinės ataskaitos FR0477 formos paramos teikimo tikslo kodų sąrašas. Naujas tikslo kodas yra: „61 – Sveikatos apsauga (parama perleistų verčių gavėjams (JA), nustatytiems Farmacijos įstatyme)“.

Prašytume pasidalinti šia informacija su darbuotojais, teiksiančiais Valstybinei mokesčių inspekcijai ataskaitas apie pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo 11 straipsnio 1 dalį suteiktą paramą 2022 metais  perleistų verčių gavėjams, kurie yra juridiniai asmenys.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-11-24

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

<- Atgal 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 37 Pirmyn ->