Naudingos nuorodos
EVA nerekomenduoja skiepyti “Vaxzevria” vakcina asmenų, kuriems buvo pasireiškęs kapiliarų pralaidumo sindromas

Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (PRAC) padarė išvadą, kad asmenys, kuriems anksčiau buvo pasireiškęs kapiliarų pralaidumo sindromas, negali būti skiepijami vakcina „Vaxzevria“ (ankstesnis pavadinimas – „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”). Komitetas taip pat pritarė, kad kapiliarų pralaidumo sindromas turi būti įtrauktas į vakcinos informacinius dokumentus, kaip naujas šalutinis poveikis kartu su įspėjimu apie šia riziką sveikatos priežiūros specialistams bei pacientams.


Komitetas nuodugniai įvertino 6 kapiliarų pralaidumo sindromo atvejus asmenims, paskiepytiems vakcina „Vaxzevria“. Dauguma šių atvejų pasireiškė moterims ir per 4 dienas nuo vakcinacijos. Trims iš jų anksčiau buvo diagnozuotas kapiliarų pralaidumo sindromas, vienas iš atvejų baigėsi mirtimi. Pažymėtina, kad iki 2021 m. gegužės 27 d. ES / EEE ir JK buvo suleista daugiau nei 78 milijonai „Vaxzevria“ vakcinos dozių.

Kapiliarų pralaidumo sindromas yra labai reta, rimta būklė, sukelianti skysčių pralaidumo padidėjimą iš mažų kraujagyslių (kapiliarų), dėl to dažniausiai patinsta rankos ir kojos, sumažėja kraujospūdis, sutirštėja kraujas ir sumažėja albumino (svarbaus kraujo baltymo) kiekis kraujyje.

Sveikatos priežiūros specialistai turi žinoti apie kapiliarų pralaidumo sindromo požymius ir simptomus bei apie jo pasikartojimo riziką asmenims, kuriems anksčiau buvo diagnozuota ši būklė.

Asmenys, paskiepyti „Vaxzevria“ vakcina, turi nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei per kelias dienas po vakcinacijos smarkiai patins rankos ir kojos arba staiga padidės kūno svoris. Šie simptomai dažnai siejami ir su alpimo jausmu (dėl žemo kraujospūdžio).

PRAC toliau stebės šios būklės atvejus ir imsis visų būtinų tolimesnių veiksmų. PRAC taip pat paprašė „Vaxzevria“ registruotojo t. y. bendrovės „AstraZeneca“, pateikti papildomos informacijos dėl galimo kapiliarų pralaidumo sindromo atsiradimo mechanizmo po vakcinacijos.

Informacija pacientams

 • Asmenims, paskiepytiems “Vaxzevria” (ankstesnis pavadinimas – “COVID-19 Vaccine AstraZeneca”), pasireiškė labai nedaug kapiliarų pralaidumo sindromo atvejų.
 • Jūs neturite skiepytis „Vaxzevria“, jei anksčiau Jums buvo diagnozuotas kapiliarų pralaidumo sindromas.
 • Kapiliarų pralaidumo sindromas yra rimta būklė. Būklės atsiradimo tikimybė yra labai maža, tačiau vis tiek turite žinoti apie simptomus, kad galėtumėte greitai gauti medicininės pagalbos, padedančios pasveikti ir išvengti komplikacijų.
 • Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei per kelias dienas po vakcinacijos pasireiškė šie simptomai, kurie gali pasireikšti ir kartu su alpuliu (dėl žemo kraujospūdžio):

-      greitas rankų ir kojų patinimas;

-      staigus kūno svorio padidėjimas.

 • Jei turite klausimų apie vakcinaciją, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu arba susisiekite su atitinkamomis nacionalinėmis sveikatos priežiūros institucijomis.

 

Informacija sveikatos priežiūros specialistams

 • EVA įvertino kapiliarų pralaidumo sindromo atvejus asmenims, paskiepytiems „Vaxzevria“ (ankstesnis pavadinimas – „COVID-19 Vaccine AstraZeneca“).
 • Sveikatos priežiūros specialistai neturi skiepyti „Vaxzevria“ tų asmenų, kuriems anksčiau buvo diagnozuotas kapiliarų pralaidumo sindromas.
 • Kapiliarų pralaidumo sindromas yra labai reta, rimta būklė, kuri negydoma gali baigtis mirtimi. Ji sukelia skysčių nutekėjimą iš kapiliarų, todėl edema daugiausia paveikia galūnes, vystosi hipotenzija, hemokoncentracija ir hipoalbuminemija.
 • Sveikatos priežiūros specialistai turi žinoti apie kapiliarų pralaidumo sindromo pasikartojimo riziką asmenims, kurie anksčiau yra patyrę šią būklę.
 • Sveikatos priežiūros specialistai turi žinoti apie kapiliarų pralaidumo sindromo požymius ir simptomus. Pacientus, kuriems po vakcinacijos pasireiškė ūmus kapiliarų pralaidumo sindromo epizodas, reikia skubiai gydyti, todėl jiems gali prireikti nuolatinio specialisto stebėjimo ir intensyvaus palaikomojo gydymo.
 • Sveikatos priežiūros specialistai turi įspėti skiepijamus asmenis, kad jie turi kreiptis į gydytoją, jei per kelias dienas po vakcinacijos pasireiškė šie simptomai, kurie gali būti susiję ir su alpimo jausmu (dėl žemo kraujospūdžio):

-       galūnių edema;

-       staigus kūno svorio padidėjimas.

 • Vakcinos informaciniai dokumentai bus atitinkamai atnaujinti, įtraukiant kontraindikaciją asmenims, kuriems anksčiau buvo pasireiškęs kapiliarų pralaidumo sindromas. Ši būklė taip pat bus nurodyta ir kaip šalutinis poveikis, kurio dažnis nežinomas.

 

Tiesioginis sveikatos priežiūros specialistams skirtas pranešimas (DHPC) bus išplatintas sveikatos priežiūros įstaigoms bei bus paskelbtas tam skirtame EVA internetinės svetainės puslapyje bei VVKT interneto svetainėje.

 

Daugiau informacijos žr. čia.