Naudingos nuorodos
Chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas skirti naudoti tik atliekant klinikinius tyrimus bei specialiose skubios pagalbos programose

Europos vaistų agentūra (EVA) atkreipia dėmesį, kad šiuo metu visame pasaulyje yra atliekami klinikiniai tyrimai su dviem vaistais: chlorokvinu ir hidroksichlorokvinu, kurie yra registruoti maliarijai ir tam tikroms autoimuninėms ligoms gydyti. Tyrimais siekiama išsiaiškinti ar šie vaistai yra efektyvūs gydant koronaviruso sukeltą infekciją. Kol kas tyrimai nėra baigti ir jokių išvadų apie šių vaistų saugumą bei veiksmingumą gydant bei užkertant kelią COVID-19 ligai nėra pateikiama.

Labai svarbu, kad tiek pacientai, tiek sveikatos priežiūros specialistai minėtus vaistus naudotų tik pagal patvirtintas terapines indikacijas arba klinikiniuose tyrimuose ar kaip eksperimentinį gydymą, pagal Lietuvoje ir konkrečiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) patvirtintą gydymo algoritmą, gydant COVID-19 ligą.

Tiek chlorokvinas, tiek hidroksichlorokvinas gali sukelti sunkių šalutinių poveikių, ypač jei vartojamos didelės šių vaistų dozės ar jie derinami su kitais vaistais. Minėtų preparatų negalima vartoti profilaktiškai, nepasitarus su gydytoju, receptai neturėtų būti išrašomi ne pagal paskirtį, išskyrus tuos atvejus, kai vykdomas klinikinis tyrimas ar taikomas eksperimentinis gydymas, pagal Lietuvoje ir konkrečiose ASPĮ patvirtintą gydymo algoritmą.  

Šiuo metu skirtingose šalyse yra vykdomi daug pacientų įtraukiantys klinikiniai tyrimai, kuriais siekiama surinkti patikimų duomenų apie  chlorokvino ir hidroksichlorokvino efektyvumą bei saugumą gydant COVID-19 liga sergančius pacientus.

Atsižvelgiant į skubumą ir įtampą, su kuria susiduria viso pasaulio sveikatos apsaugos sistemos, siekdamos išgelbėti žmonių gyvybes per COVID-19 pandemiją, kai kurios šalys, tarp jų JAV ir Prancūzija, parengė griežtus protokolus, leidžiančius eksperimentiškai naudoti šiuos du vaistus pacientams, sergantiems sunkios formos COVID-19 liga.

EVA primena, kad chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas yra gyvybiškai svarbūs vaistai pacientams, sergantiems tokiomis autoimuninėmis ligomis, kaip sisteminė raudonoji vilkligė, diskoidinė raudonoji vilkligė, jaunatvinis idiopatinis artritas, taip pat maliarija ir pan. Labai svarbu, kad tokie pacientai gautų šių vaistų. Kai kuriose šalyse šių vaistų išrašymas buvo apribotas, taip pat buvo sugriežtinta jų pardavimo kontrolė. To buvo imtasi siekiant maksimaliai sumažinti abiejų vaistų trūkumo riziką.

Informacija pacientams

• Chlorokviną ir hidroksichlorokviną naudokite tik tais atvejais, jei šiuos vaistus jums skyrė jūsų gydytojas ir jei jis prižiūri jūsų gydymą.

• Jei turite kokių nors klausimų apie chlorokvino ir hidroksichlorokvino vartojimą kartu su kitais vaistais, konsultuokitės su gydytoju ar vaistininku.

Informacija sveikatos priežiūros specialistams

 • COVID-19 pandemijos metu chlorokviną ir hidroksichlorokviną geriau naudoti klinikinių tyrimų metu. Ne klinikinių tyrimų metu jie gali būti naudojami tik pagal Lietuvoje ir konkrečiose ASPĮ patvirtintą gydymo algoritmą.

• Chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas turėtų būti toliau naudojami lėtinėms ligoms gydyti. Norint išvengti nereikalingų vaistų tiekimo sutrikimų, sveikatos apsaugos specialistai neturėtų išrašyti receptų šiems preparatams ilgesniam laikui nei įprasta.
Paskutinis atnaujinimas: 2020-07-08 08:59:18