Naudingos nuorodos
COVID-19 vakcinos: atnaujinta informacija apie pranešimų, susijusių su miokarditu ir perikarditu, vertinimą

Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas  (PRAC) tęsia pranešimų, susijusių su miokarditu (širdies raumens uždegimu) ir perikarditu (aplink širdį esančios membranos uždegimu), kuriuos patyrė nedidelis skaičius žmonių pasiskiepiję vakcinomis nuo COVID-19 ligos, vertinimą.


PRAC šią peržiūrą pradėjo balandžio mėnesį, kai buvo gauta informacijos apie miokardito atvejus po vakcinacijos vakcina „Comirnaty“ Izraelyje. Dauguma šių atvejų buvo lengvi ir žmonės pasveiko per kelias dienas. Moikarditą daugiausia patyrė vyrai, jaunesni nei 30 metų, o simptomai dažniausiai pasireiškė per kelias dienas po vakcinacijos antrąja vakcinos „Comirnaty“ doze.

Europos ekonominėje erdvėje (EEE) apie miokardito ir (arba) perikardito atvejus taip pat buvo pranešta ir po vakcinacijos kitomis COVID-19 vakcinomis.

Šiuo metu reikalinga detalesnė analizė, kad būtų galima padaryti išvadą, ar yra priežastinis ryšys tarp minėtų atvejų ir vakcinų, tad PRAC prašo papildomų duomenų iš vakcinų registruotojų.

Miokarditas ir perikarditas yra uždegiminės širdies ligos, kurios gali atsirasti po infekcijų ar imuninių ligų. Priklausomai nuo to, kas jį sukėlė, miokardito ir perikardito dažnis EEE svyruoja nuo 1 iki 10 iš 100 000 žmonių per metus. Miokardito ir perikardito simptomai gali skirtis, tačiau dažniausiai žmogų vargina dusulys, stiprus, nereguliarus širdies plakimas, taip pat krūtinės skausmas. Būklė paprastai pagerėja savaime arba gydant.

PRAC ragina sveikatos priežiūros specialistus pranešti apie visus miokardito ar perikardito atvejus ir kitas įtariamas nepageidaujamas reakcijas žmonėms, kurie buvo vakcinuoti nuo COVID-19 ligos. Pacientai, kuriems po vakcinacijos pasireiškia tokie simptomai kaip dusulys, stiprus nereguliarus širdies plakimas ar krūtinės skausmas, turėtų kreiptis į savo gydytoją.

EVA glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis, taip pat ir su Izraelio. Visi nauji duomenys bus įtraukti į PRAC vykdomą vertinimą, o EVA, prireikus, atnaujins savo patarimus.

Daugiau informacijos žr. čia.